Home News आज २० गतेका मुख्य समाचार | यति गतेबाट फेरि लकडाउन,कुलमानले चुनाब जित्ने,रासन...

आज २० गतेका मुख्य समाचार | यति गतेबाट फेरि लकडाउन,कुलमानले चुनाब जित्ने,रासन सस्तो

685
0

आज २० गतेका मुख्य समाचार | यति गतेबाट फेरि लकडाउन,कुलमानले चुनाब जित्ने,रासन सस्तो.

कोरोना महामारी बढ्दै गएपछि सरकारलाई सर्वोच्च अदालतले सुरुदेखि नै पीसीआर परीक्षण निःशुल्क गर्न आग्रह गर्दै आएको छ। तर, सरकारले हालसम्म न त निःशुल्क पीसीआर गर्ने व्यवस्था मिलाएको छ, न त सरकारी तवरबाट कोरोना संक्रमितलाई ढुक्क हुने गरी भ’रपर्दो उपचारको व्यवस्था नै गर्न सकेको छ ।

यति मात्रै होइन, संक्रमितको सम्पर्कमा पुगेकाहरूको कन्ट्याक टेसिङलाई तीव्रता दिने काममा समेत सरकार चु’क्दै आइरहेको छ ।पटक पटकको आग्रह सरकारले नसुनेपछि गत बिहीबार सर्वोच्च अदालतले सरकारका नाममा परमादेश जारी गरेरै भन्यो, ‘पीसीआर परीक्षण निःशुल्क गर ।’

तर, सर्वोच्चको परमादेश आएको सोमबार पाँचौं दिनसम्म पनि सरकारले पीसीआर परीक्षण निःशुल्क गर्नेबारे कुनै निर्णय लिन सकेको छैन ।सरकारले पीसीआर परीक्षणको दायरा बढाउन, आइसोलेसनको संख्या बढाउन र भरपर्दो उपचारको व्यवस्था गर्न नसक्दा यकिन संक्रमित खुल्न सकेका छैनन् । बरु अस्पताल भर्ना भएकालाई १० दिन पछि पीसीआर गराएर घर पठाउने भन्दै सरकार संक्रमितमाथि क्रूर व्यवहार देखाउँदै अघि बढिरहेको छ ।पूर्वप्रधानन्यायाधीश सुशीला कार्कीले अदालतको सम्मानका लागि पनि सरकारले आदेशअनुसार निर्णय लिनुपर्ने बताइन् ।

‘अदालतको आदेशको पालना पहिले सरकारबाटै हुनुपर्छ तर त्यस्तो नहुने क्रम ब’ढ्दो छ, यो बे’थिति हो, सरकारले अदालतको सम्मानका लागि पनि आ’देशको पालना गर्नुपर्छ,’ पूर्वप्रधानन्यायाधिश कार्कीले राजधानीसँग भनिन् ।सरकारले जनताका मु’द्दा र सुझावलाई नसुनेको र जनचाहनाअनुसारको निर्णय गर्न नसकेको भन्दै सडकमा पटक पटक प्र’दर्शन नै गरिएको छ । यतिसम्म कि, वर्तमान सरकार ब’नेयताका करिब साढे दुई वर्षको समयमा सरकारले जनता, प्रतिपक्षी द’लसहित अ’दालतलाई समेत चित्त बुझाउन सकेको छैन आजको राजधानी दैनिकमा खवर छ ।

पूर्वप्रधानन्यायाधीश कार्कीले जनताको आवाजबाटै विश्वमा ठूलाठूला परिवर्तन भएको र विश्वको अभ्यास नै त्यस्तै रहेको भन्दै जनताको भावना र आवाजको सम्मान सरकार तथा राज्य पक्षबाट हुनुपर्ने बताइन् ।‘जनताले देखेको हुन्छ, बुझेको हुन्छ, राज्यलाई यसो गर भन्छ, त्यो विश्वको अभ्यास हो, विश्वमा ठूला ठूला परिवर्तन जनताकै आवाजबाट भएका छन्, सरकारले सुन्नुपर्र्छ,’ पूर्वप्रधानन्यायाधीश कार्कीले भनिन् ।पछिल्लो पटक चिकित्सा क्षेत्रको सुधारको माग राख्दै अनशन बसेका डा गोविन्द केसीको मागका विषयमा समेत सरकारले सुने नसुने झैं गर्दै आइरहेको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here