Home News झापामा श्रीमानले संसार छोडेपछी श्रीमतिले चुरा, पोते, सिन्दुरमै गरीन श्रीमानको कृया, Jhapa...

झापामा श्रीमानले संसार छोडेपछी श्रीमतिले चुरा, पोते, सिन्दुरमै गरीन श्रीमानको कृया, Jhapa Birtamod

490
0

झापामा श्रीमानले संसार छोडेपछी श्रीमतिले चुरा, पोते, सिन्दुरमै गरीन श्रीमानको कृया, Jhapa Birtamod
याे समचार पनि पढ्नुहोस् र सेयर गराै

डिसेम्बर ९ का दिन भ्रष्टाचारविरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय दिवसका अवसरमा विभिन्न कार्यक्रम आयोजना गरी मनाइँदै छ । दिवसका अवसरमा विश्वभर सरकारी र नागरिक सङ्घसंस्थाको संलग्नतामा भ्रष्टाचार नियन्त्रण र सदाचार प्रवद्र्धनसँग सम्बन्धित विभिन्न कार्यक्रम गरिँदै आएको छ ।

संयुक्त राष्ट्रसङ्घको भ्रष्टाचारविरुद्धको महासन्धि सदस्य राष्ट्रहरूद्वारा अनुमोदन गर्न सन् २००३ डिसेम्बर ९ मा खुला गरिएको थियो । त्यसै वर्षदेखि डिसेम्बर ९ का दिन यो दिवस मनाउने गरिएको हो । यस वर्ष भ्रष्टाचारविरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय दिवसको सन्दर्भमा संयुक्त राष्ट्रसङ्घद्वारा आफ्ना सदस्य राष्ट्रलाई महासन्धि अनुमोदन गर्न, महासन्धिका प्रावधानबमोजिम राष्ट्रका ऐन–कानून अद्यावधिक गर्न र भ्रष्टाचारविरुद्धको कारवाहीमा अन्तर्राष्ट्रिय समन्वय बढाउन अपिल गरिएको छ ।

हाल सम्पूर्ण विश्व नै कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट आतङ्कित भइरहेकाले यथाशीघ्र नियन्त्रण गर्न अपइनाइने विधि र प्रक्रियामा भ्रष्टाचारको सम्भावना न्यून गर्दै सदाचारका प्रयास बढाउन जरुरी भएको अपिलमा जनाइएको छ ।

कोभिड–१९ नियन्त्रण कार्य थप सशक्त र समन्वयात्मक बनाउन, महामारीसम्बन्धी सामग्रीको खरिदमा पूर्ण पारदर्शिता अपनाउन, हुने र भइरहेको कार्यमा पर्याप्त अनुगमन र सुपरीवेक्षण गर्न, सरकारी सूचना एवं विवरणमा नागरिकको सहज पहुँच बढाउन तथा नागरिक अभियानकर्मी र पत्रकारको सुरक्षा गर्न पनि सरकारलाई अपिल गरिएको ट्रान्सपरेन्सी इन्टरनेशनल (टिआई) नेपालका महासचिव मुकुन्दबहादुर प्रधानले बताए ।

विगत २५ वर्षदेखि भ्रष्टाचार न्यूनीकरण र सदाचार प्रवद्र्धनका लागि अनवरतरूपमा नागरिकस्तरबाट सक्रिय रहेको टिआई नेपालले यस दिवसका अवसरमा संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय महासन्धिका प्रावधानबमोजिम नेपाली ऐन–कानूनमा आवश्यक सुधार र थप नयाँ कानूनको निर्माणतर्फ यथाशीघ्र आवश्यक कदम चाल्न तथा कोभिड–१९ सम्बन्धी सरकारी काम थप पारदर्शी एवं प्रभावकारी र चुस्त बनाउँदै भ्रष्टाचारको सम्भावना न्यून गर्न सरकारलाई अनुरोध गरेको पनि उनले बताए ।

आम सचेत नागरिकलाई पनि महासन्धि कार्यान्वयन हुने वातावरण बनाउन सरकारलाई दवाब दिन, भ्रष्टाचार रोक्ने मुख्य जिम्मेवारी सरकारको हो भन्ने कुरामा सचेत रहन, भ्रष्टाचार नियन्त्रणमा युवाको संलग्नता बढाउन, शिक्षा र स्वास्थ्यजस्ता अति संवेदनशील क्षेत्रलाई भ्रष्टाचारबाट जोगाउन र भ्रष्टाचारलाई उजागर गर्न पनि टिआई नेपालले अपिल गरेको छ ।

दिवसका अवसरमा भ्रष्टाचारविरुद्ध नागरिक सचेतना बढाउन, भ्रष्टाचार भनेको नियमित प्रक्रिया होइन भन्ने अवधारणा व्यक्ति र समाजमा अभिवृद्धि गर्न र जनचाहनाबमोजिम सुशासन कायम गर्न सरकार थप क्रियाशील रहोस् भनी टिआई नेपाल आग्रहसमेत गरेको छ । यसै अवसरमा मानवअधिकार तथा शान्ति समाज काठमाडौँ शाखाले बुधबार बौद्ध स्तूपअघि जनचेतनामूलक कार्यक्रम आयोजना गर्ने जनाइएको छ ।

सरकारमाथि गम्भीर प्रश्न
टीआई नेपालले यसअघि नै केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सरकार सबैभन्दा भ्रष्ट भएको प्रतिवेदन सार्वजनिक गरिसकेको छ । तर सरकारले भने यो प्रतिवेदनलाई अश्वीकार गर्ने जनाएको छ ।

कसैले अस्वीकार गर्दैमा भ्रष्टाचार रोकिँदैन । अख्तियारी प्राप्त अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोग पनि शान्त छ । प्रधानमन्त्री कार्यालय मातहत नै राखिएपछि अख्तियारका हात खुट्टा बाँधेजस्ता भएका छन् । मंगलबारको सर्वदलीय बैठकमा पनि ओली सरकारको चर्को आलोचना भयो । भ्रष्टाचार बढाएको र कोरोना महामारीमा चासो नदिएको आरोप विपक्षी दलहरुले लगाएका छन् ।

सरकारकै कारण सडकमा गणतन्त्र विरोधी नारा लागेको विपक्षीको आरोप छ । यो परिस्थितिबीच देशमा भ्रष्टाचार विरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय दिवस मनाइँदै छ । सत्तारुढ नेकपाको बैठकमा समेत ओली सरकारको भ्रष्टाचार विरुद्ध नेकपाकै अध्यक्ष पुष्पकलम दाहाल प्रचण्डले राजनीतिक प्रतिवेदन पेश गरेका छन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here