Home News बिबाहपछि श्वेता खड्काको श्रीमान सहित परिवारसँग “Exclusive” गफ , सासु र जेठानी...

बिबाहपछि श्वेता खड्काको श्रीमान सहित परिवारसँग “Exclusive” गफ , सासु र जेठानी साथी जस्तै (पुरा भिडियो हेर्नुहोस्)

672
0

बिबाहपछि श्वेता खड्काको श्रीमान सहित परिवारसँग “Exclusive” गफ | सासु र जेठानी साथी जस्तै
याे समचार पनि पढ्नुहोस् र सेयर गराै

आर्थिक वर्ष र शैक्षिक सत्र एउटै समयमा हुन सक्दैन

कोरोना सङ्क्रमण सङ्कटका कारण यो वर्ष अध्ययन अध्यापनको कार्यमा अवरोध तथा अनियमित भएपछि विद्यालय सञ्चालकहरूले चैत मसान्तमा सकिने शैक्षिक सत्रलाई असार मसान्तमा सकिने गरी लम्ब्याउन माग गरेका छन् । यसो गर्दा विद्यार्थीहरूले शिक्षण सिकाइको मौका पाउने उनीहरूको तर्क छ । शैक्षिक सत्रलाई असारमा सार्ने हो भने सबै तह र कक्षाका विद्यार्थीको पढाइ खेर नजाने महासचिव बानियाँ बताउँछन् । यति त्यसो गर्न सकिँदैन भने वैशाखको अन्तिमसम्म शैक्षिक सत्र पु¥याउने हो भने रातदिन गरेर शिक्षकले पढाएर सक्ने उनले बताए ।

प्याब्सनका महासचिव बानियाँ भन्छन्– ‘चैतमा एसएलसी परीक्षा हुनुभन्दा पहिले माघमा परीक्षा लिने गरिन्थ्यो । माघबाट चैतमा परीक्षा सार्नुको तर्क के हो ? अहिले आर्थिक वर्ष र शैक्षिक सत्रलाई एकै ठाउँमा सार्न यस्तो राम्रो अवसर थियो तर त्यति सामान्य कुरा पनि उहाँहरूले गर्न सक्नुभएन । आर्थिक वर्षसँग शैक्षिक सत्र समायोजन गर्ने हो भने असारमा सकिन्छ । कक्षा १२ सम्मलाई विद्यालय शिक्षामा राखिएको छ एसईईको परीक्षा किन छुट्टै गरेको हो ?’

प्याब्सनको यो तर्कसँग मन्त्रालयका सचिव गोपीनाथ मैनाली भने सहमत छैनन् ।

उनले भने– ‘शैक्षिक सत्र धेकेल्ने पक्षमा हामी छैनौँ । यसो गर्दा विद्यार्थी भाइबहिनीहरूको भविष्यमा असर पर्न सक्छ । उनीहरूका लागि जीवनकालको एक वर्ष भनेको ठूलो कुरा हो । बरु अहिले कहाँ कति पढाइ भयो, कहाँ भएको छैन ? पढाइ नभएको ठाउँमा विभिन्न विधि प्रयोग गरेर पढाइ गर्नुपर्छ । आर्थिक वर्ष र शैक्षिक सत्र एउटै हुने कुरा सम्भव नै छैन । अहिले पाँच छवटा विकल्प आएको छ, त्यसबारे हामी छलफल गर्छौं । अहिले हामी यसबारे छलफलका क्रममा छौँ । हिजो हामीले शिक्षा मन्त्री, म भएर ११ जना भीसीसँग कुरा ग¥यौँ ।’ उनले व्यावहारिक रूपबाट शैक्षिक सत्र व्यवस्थापनको तयारीमा मन्त्रालय जुटिरहेको बताएका छन् ।

अब के गर्ने ?

सबै क्षेत्र खोलिसकेपछि अब तत्काल विद्यालय खोल्नुपर्ने प्याब्सनका महासचिव बानियाँ बताउँछन् । उनले भने– ‘अब स्थानीय पालिकाहरूले अग्रसरता लिनुपर्छ । अनलाइन माध्यमको पहुँच हुनेलाई अनलाइन माध्यममा र नहुनेलाई भौतिक रूपमा पढाउनुपर्छ । ४० जना विद्यार्थीमा २५ जना अनलाइन कक्षा लिन सक्षम छन् र १५ जनाको अनलाइन सुविधामा छैनन् भने उनीहरूलाई भौतिक रूपमा कक्षामा उपस्थित गराएर दूरी कायम गर्दै पढाउन सकिन्छ । कक्षामा वाइफाई चलाएर भौतिक रूपमा र अनलाइनमा एकैचोटि पढाउन सकिन्छ । यो विधि अपनाएर भए पनि सबै विद्यार्थीले पढ्ने अवसर सिर्जना गर्नुप¥यो ।’

उनले भर्चुअल रूपमा आफ्नो विद्यालयका अभिभावकसँग छलफल गर्दा एकजना बाहेक अरू सबैले विद्यालय खोल्न पाउनुपर्छ भनेको उल्लेख गरे । अभिभावक विद्यालयमा विद्यार्थी पठाउन तयार भएको र विद्यालयले सुरक्षा प्रवन्ध गर्न तयार भएको बेला विद्यालय बन्द गरेर मात्र हुन्छ ? भन्दै प्रश्न गरे ।

यता शिक्षा मन्त्रालयका सचिव मैनाली भने शैक्षिक सत्र खेर जान नदिन र पठन पाठनलाई व्यावहारिक बनाउन सरोकारवालासँग छलफल गरेर छिट्टै निष्कर्षमा पुग्ने बताउँछन् ।

पठन पाठनलाई कसरी प्रभावकारी बनाउने, कसरी शैक्षिक सत्र गुम्न नदिने भन्नेमा सरकार अझै अन्योलमा रहेको छ भने स्थानीय तह अनुसार विद्यालय खोल्न तथा बन्द गर्न निर्देशन दिँदा देशभरका विद्यालयहरूको पठन पाठन प्रक्रिया पनि गञ्जागोल भएको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here