Home Uncategorized काेराेनाले भयावह रुप लिँदैछ,लकडाउन गर्न ढिला नगरौँ !

काेराेनाले भयावह रुप लिँदैछ,लकडाउन गर्न ढिला नगरौँ !

133
0

कोरोना भाइरस राेग (कोभिड- १९) को महामारीले विश्व व्यवस्थालाई नै तहसनहस पारिरहेको छ । नेपालमा २ जना संक्रमित देखिएपछि संक्रमण नियन्त्रण गर्न सरकारले पहिलो पटक चैत ११ गते लकडाउन जारी गरेको थियो । त्यसपछि पटक पटक लकडाउनको अवधि थप गर्दै आएको थियो । संक्रमितको संख्या झण्डै १७ हजार नाघिसकेको अवस्थामा सरकारले लकडाउन अन्त्य गर्ने निर्णय गर्‍यो ।

लकडाउन खुलेको एक हप्ता पनि ननाघ्दै संंक्रमितकाे संख्या ह्वात्तै बढेर २० हजारको हाराहारीमा पुगेको छ भने कोरोना संक्रमणका कारण ५८ जनाले ज्यान गुमाइसकेका छन् । १ नम्बर प्रदेशको राजधानी विराटनगर, २ नं. प्रदेशको राजधानी जनकपुर र वीरगञ्जका साथै ३ नंबर प्रदेश अन्तर्गत काठमाडौं उपत्याकाको स्थिति भयावह हुने दिशातर्फ उन्मुख भएको देखिँदै छ । नेपाल प्रहरीको प्रधान कार्यालयमै २ दिनमा ७२ जना प्रहरी संक्रमित भएको पुष्टि भइसकेेको छ । कर्णाली प्रदेशमा समेत संक्रमणको संख्यात्मक स्थिति भयावह बन्दै गएको छ ।

दिनानु दिन संक्रमित बढ्दै गएको यो तथ्याङ्कले स्पष्ट रूपमा के बताइरहेको छ भने हामी कोरोना कहरको उच्च जोखिमको संघारमै आइपुगेका छौँ । लकडाउन खोल्दा हतारो नगरी चरणबद्द रूपमा नगरेकै कारण करिव एक हप्तापछि देखिएको यो परिदृश्यले खतरनाक संकेत गरिरहेको छ । सरकारी कार्यालय, बजार, फुटपाथ कहिँ पनि न सामाजिक दूरी कायम गरेको देखिन्छ, न त संक्रमणबाट जोगिन अत्यावश्यक सुरक्षा प्रवन्ध नै गरिएको पाइन्छ । अझ शैक्षिक संस्थाहरू खोलेर पठनपपाठन सुचारु गर्ने तयारी चलिरहेको जानकारी सार्वजनिक भइरहेको छ ।

लकडाउनलाई हठात अन्त्य गर्नु मनासिव थिएन । बरु समुचित व्यवस्थापन गर्नु पर्ने थियो । जनस्वास्थ्यसँग सम्बन्धित विज्ञहरू भनिरहेका छन् ‘हामी सबैलाई थाहा छ, लकडाउन अनिश्चितकालको लागि कायम राख्न असम्भव छ तर संक्रमण बढिरहेको अवस्थामा, सरकारले अस्पतालको क्षमता (आईसीयू, भेन्टिलेटर, अक्सिजन आदि) नबढाइ तथा पर्याप्त परीक्षण नगरी हठात् लकडाउनको अन्त्य गर्नु जनस्वास्थ्यको मर्म विपरीत छ । जीवन र जीविका दुवै बचाउने बाटो हामीले अबलम्बन गर्नुपर्ने थियो ।’

कोरोना संक्रमण बिस्तार हुँदै गएपछि रोजगार गुमाएर भारत र अन्य मुलुकबाट नेपाली दाजुभाइ दिदीबहिनी नेपाल फर्किने क्रम शुरु हुनासाथ हामीकहाँ संक्रमणले तिब्र रुप लिएको हो । आयातित संक्रमण अब समुदायमा पुगिसकेको छ । वीरगञ्ज र काठमाडौं उपत्याकामा दिनहुँ पुष्टि भएका संक्रमितहरूको संख्याले यसतर्फ प्रष्ट संकेत गरेकाे छ । हेल्थपाटिमा समाचार छापिएको छ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here