Home News काठमाडौँमा हेर्नुहोस्, बज्यो खत*राको घण्टीः घर बाहिर ननिस्कन सरकारको आग्रह, अक’स्मात यस्तो...

काठमाडौँमा हेर्नुहोस्, बज्यो खत*राको घण्टीः घर बाहिर ननिस्कन सरकारको आग्रह, अक’स्मात यस्तो सुचना जारी

1804
0

काठमाडौँमा हेर्नुहोस्, बज्यो खत*राको घण्टीः घर बाहिर ननिस्कन सरकारको आग्रह, अक’स्मात यस्तो सुचना जारीयाे समचार पनि पढ्नुहोस्
साहित्य–संस्कृति क्षेत्रमा दार्जिलिङ सदैव फुल्यो–फल्यो । रूपनारायण सिन्हाको ‘भ्रमर’, लैनसिंह बाङ्देलको ‘लंगडाको साथी’, अगमसिंह गिरीको ‘युद्ध र योद्धा’, इन्द्रबहादुर राईको ‘आज रमिता छ’, शिवकुमार राईको ‘डाक बंगला’, इन्द्र सुन्दासको ‘मौली’ र कृष्णसिंह मोक्तानको ‘चरणधूलि’ एकापट्टि अनि संस्कृति क्षेत्रमा एम.एम. गुरुङको ‘बिर्सिएको संस्कृति’ र आर.पी. लामाको ‘इन्द्रधनुष’ अति नै प्रचलित कृतिहरू भए ।

सयौं प्रतिष्ठित लेखकहरू जन्मिए यही सुनौलो कालमा– लक्खीदेवी सुन्दास, असित राई, कुमार प्रधान, बद्रीनारायण प्रधान, गुमानसिंह चामलिङ, नरबहादुर दाहाल, रामलाल अधिकारी, कमला सांकृत्यायन, जस योन्जनजस्ता । कलाकारहरूले संगीत नाटक ढकमक्क फुलाए । हरिमदन गुरुङ, अरुणा लामा, कर्म योन्जन, कुमार सुब्बा, हीरादेवी वाइबा, शान्ति ठटाल, मनबहादुर मुखिया, पी. अर्जुन, दाबा ग्याल्मो, टंक शर्मा, आई.के. सिंह, दिलमाया खाती सबैलाई कसैले भुल्न सक्तैनौं ।

त्यसताक भनिन्थ्यो, ‘दार्जिलिङले आज जे सोच्छ, त्यो नेपाल, भोटाङ र सिक्किमले भोलि सोच्छ ।’ सायद यसको पनि गहिरै कारण थियो होला । नेपालमा अनेकन् क्षेत्रमा अग्रिम पंक्तिमा रहेकाहरू पारिजात (साहित्य), रणधीर सुब्बा र निर्मल लामा (राजनीति), लैनसिंह बाङ्देल (कला), अनुराधा कोइराला (सामाजिक कार्य) सबै दार्जिलिङमै जन्मेका थिए/हुन् ।

यसरी नै सिक्किमका मुख्यमन्त्रीहरू बीबी गुरुङ, नरबहादुर भण्डारी, प्रेमसिंह तामाङ सबैले दार्जिलिङमा स्कुल–कलेज पढेका थिए । रवीन्द्रनाथ ठाकुरले बंगलादेशको राष्ट्रिय गीत ‘आमार सोनार बांगला’ रचेका थिए, दार्जिलिङमा जन्मेका भाग्यमानी अम्बर गुरुङले नेपालको राष्ट्रिय गीत ‘सयौं थुँगा फूलका हामी एउटै माला नेपाली’ लाई संगीतबद्ध गरेका थिए । आफू जन्मेको राष्ट्रदेखि अलिक टाढो अर्को राष्ट्रको राष्ट्रगानमा संलग्न हुने यस्ता व्यक्तिहरू विरलै पाइन्छन् ।

जंगल, पानी, चिया, सिन्कोनाको त कुरै नगरे पनि हुन्छ । सन् १९६४–६५ मा कालिम्पोङको बोङबस्तीमा हेमलाल शर्मा नामक कृषकले आफ्नो खेतको एक एकरमा २,६५३ किलो धान उमारेको रेकर्ड नै छ । धानको बीउबिजनको नाम पनि ‘कालिम्पोङ–१’ र ‘कालिम्पोङ–२’ राखिएको थियो । सन् १९६० को दशकमा सगुन र सालको जंगल भरमार थियो ।

दार्जिलिङ (१०० हेक्टर), कालिम्पोङ (५८९ हेक्टर), खरसाङ (१,३९९ हेक्टर) र पंखाबारीनजिक वामपोखरी (१,८०८ हेक्टर) सगुन–सालको जंगलले भरिएका थिए । काम्ने ज्वरो (मलेरिया) को ओखती कुइनेनको निकासी सन् १९६६–६७ मा मात्रै ९७ लाख (आजको भाउमा ५१ करोड) भारुको भएको थियो । अमेरिका, युरोप र एसियामा अरू कुनै चियाको माग दार्जिलिङ चियाको जति थिएन । र नै दार्जिलिङमा वर्षेनि १२० लाख किलो चिया उमारिन्थ्यो, उता विश्वमा भने दार्जिलिङको चिया भनी ४०० लाख किलो बिक्री गरिन्थ्यो ।

सुनौलो अवधिको दार्जिलिङ मनै खलबलाइदिने दार्जिलिङ थियो । म्युनिसिप्यालिटीहरू अति नै प्रभावशाली र कर्तव्यनिष्ठ थिए । बिहान पाँच बजे तलतिरको किलीखानमा खसी–गोरु–सुँगुर काटिन्थे । कमिस्नर चार्ली डनले गएर छालामाथि छाप लगाएपछि मात्रै बजारमा बेच्न पाइन्थ्यो ।

लेखक विक्रम सेठकी आमा लीला सेठले सन् १९५० को पहिरोमा आफू छोरा–छोरीसमेत कसरी बाँचिन्, फ्रेड पिनले दार्जिलिङ कसरी चलाइन्थ्यो, भास्कर घोषले दार्जिलिङमा बंगालको शासन र बंगलादेशका रहमान शोभानले स्कुल पढ्दाको दार्जिलिङको वर्णन आआफ्ना पुस्तकहरूमा गरेका छन् । मैत्रेयी देवीले त रवीन्द्रनाथ ठाकुरको मङ्पु भ्रमण र उनका कविताहरूमाथि बंगाली भाषामा ‘मङ्पुते रवीन्द्रनाथ’ लेखेर दार्जिलिङको अर्को पक्षको परिचय गराएकी छन् ।

नाटक, खेलकुद, चाडबाड, पूजापाठ, राष्ट्रिय दिवस दार्जिलिङमा भव्य रूपमा हुन्थे । दसैं, तिहार, क्रिसमस, माघे संक्रान्ति, सरस्वती पूजा र इद–उल–फितर सबैले मनाउँथे । हर्ली, मल्ला र ब्रिगेड अफ गोर्खाज गोल्डकप फुटबल खेल्न भोटाङ, नेपाल, कलकत्ता सबैतिरबाट आउँथे । वर्षाझरीमा पनि फुटबल हेर्न हजारौंको संख्यामा आउँथे । सबैले छाता खोलेपछि फुटबल मैदान देखिँदैनथ्यो । पानी पर्न कम हुनासाथ चारैतिरबाट आवाज आउँथ्यो, ‘किल द अम्ब्रेला !’ अर्थात्, ‘छाता मार !’

दार्जिलिङको भाषा नै दार्जिलिङे थियो । अति नै रमाइलो थियो । गोरे डगलस, भोटु प्रधान, बीआर गुरुङ र हेम राईको कला प्रदर्शनी, अमियनाथ बनर्जीको स्ट्याम्प–टिकट प्रदर्शनी । दोर्जे, निनी र गम्फुज अनि माया रेस्टुराँको मोमो; घुरामिया र ग्लोनेरिजको रोटी र केक; अक्सफोर्ड, साझा र उपासकका पत्रिका र पुस्तक; फु सिन र गोगोजका जुत्ता अनि सिंहमारी जाने ट्याक्सीमा अटेसमटेस ।

दार्जिलिङ यस्तै थियो । बोर्डिङकी मिस साहेब, टर्नबुलका महेन्द्र प्रधान, कालिम्पोङका खिदमद सुब्बा अति नै उच्चस्तरका हेडमास्टरहरू थिए । सुनौलो कालको दार्जिलिङ सपना–कल्पनाको दार्जिलिङ थियो । फेरि फर्केर आऊ न तिमी ! सबैको निवेदन र चाहना, आजको नियास्रो र फोस्रो दार्जिलिङमा !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here