Home News हेर्नुस सिमा बार्ता कसरी हुदैछनेपालको क’डा प्रस्तुति|कालापानीबाट हट्न किन ढिलाई, इण्डियाका कु’तर्कहरु

हेर्नुस सिमा बार्ता कसरी हुदैछनेपालको क’डा प्रस्तुति|कालापानीबाट हट्न किन ढिलाई, इण्डियाका कु’तर्कहरु

238
0

हेर्नुस सिमा बार्ता कसरी हुदैछनेपालको क’डा प्रस्तुति|कालापानीबाट हट्न किन ढिलाई, इण्डियाका कु’तर्कहरुयाे समचार पनि पढ्नुहोस्

केपी ओलीलाई बहुमतले पार्टी अध्यक्षबाट हटाइसकेको छ । केपी ओलीको कदम असंवैधानिक हो भन्ने फैसला आउला भन्ने हाम्रो आशा छ । उहाँले काम गर्न दिइएन भन्दै हुनुहुन्छ उहाँलाई मनपरी काम गर्दा पनि पुगेन । सारा शक्ति आफ्नो हातमा लिँदा पनि पुगेन । सत्ताको दुरुपयोग गर्दा पनि पुगेन भन्नुहुन्छ । उहाँले लोकतान्त्रिक परिपाटीलाई नै लत्याएर अघि बढ्न खोज्नुभयो । उहाँले जथाभावी नियुक्ति गर्ने देखि लिएर गलत काम गर्दै हिँड्नु भयो । पदका निम्ति अयोग्यहरूलाई छानेर अघि बढ्नु भयो । हामी केपी ओलीका दास होइनौं । हामीले पार्टीमा विधि पद्धतिका बारेमा छलफल गरौं भन्यौं । नीतिगत र राष्ट्रिय सरोकारका विषयमा जनसरोकारका विषयमा छलफल गरौं भन्यौं ।

हामीले उहाँको हरेक कदममा साथ नदिनु नै हाम्रो अपराध हो र ? उहाँले तानाशाह र निरंकुश तरिका अपनाएकाले हामी निसासिएर आवाज उठाएका हौं । समस्या उहाँको चिन्तन र कार्यशैलीमा नै देखिएको हो । उहाँको कार्यशैलीबाट पार्टीका नेता कार्यकर्तामात्रै होइन प्रतिपक्षी पनि पीडित भए ।

केपी ओलीले प्रधानमन्त्री पदको गरिमा राख्न सक्नु भएन । उहाँ सानो गुटमा रमाउनु भयो । आफ्नो भजन गाउनेहरूलाई मात्रै समातेर अघि बढ्नु भयो । हामीले उहाँलाई केही न्याकेका होइनौं । उहाँले सुतेकै अवस्थामा रातारात पार्टीको विधानविपरीत केन्द्रीय सदस्य थप्नु भयो । विधान र पद्धतिभन्दा बाहिर जानु भयो । विधान संशोधन गर्न दुई तिहाइ चाहिन्छ त्यो नभइ गरेको निर्णय कानुनतः हुँदैन । उहाँसित बहुमत नै छैन हामीसँग प्रस्ट बहुमत छ । तर उहाँले भ्रममा पार्ने काम गर्नुभएको छ । उहाँ विधान मान्नुहुन्न बहुमत मान्नु हुन्न उहाँ त आफ्नो निर्णय नै सर्वेसर्वा भन्नुहुन्छ । व्यवस्थामा सबैले बस्न सक्नुपर्छ ।

संविधानको कू गरेको बेला चुनावको औचित्य हुँदैन । उहाँले भनेको चुनाव कुनै पनि हालतमा हुँदैन भ्रममा नपरौं । केपी ओली नै अहिलेसम्मको अवस्थाको मुख्य जिम्मेवारी हो । हामीले पनि जिम्मेवारी लिनुपर्छ मैले गल्ती गरेँ गणतन्त्र विरोधीलाई सत्ता र पार्टीमा पुर्‍याएर सुध्रिन्छ्न् कि भनेर गरियो । अहिले आफैंलाई घाँडो भएको छ । उहाँलाई ५ वर्षकै प्रधानमन्त्री भनेर हामीले जिम्मेवारी दिएकै थियौं तर त्यसको अवमूल्यन गरियो । उहाँ बदलाको भावना लिएर हिँड्ने मानिस हो । ओलीले पार्टीको नेतृत्व लिएपछि ध्वस्त बनाउनु भयो । मदन भण्डारी फाउन्डेशनको नाममा उहाँले गुट चलाउनु भयो । उहाँले कम्युनिस्टविरोधी गतिविधि गर्दै हिँड्नुभयो ।

संविधानको कुनै धारामा प्रतिनिधिसभा विघटन गर्ने व्यवस्था गरिएको छैन । दुई वर्षसम्म अविश्वासको प्रस्ताव ल्याउन नमिल्ने प्रावधान पनि थियो । हुँदै नभएको धारा राखेर अनि अन्तर्राष्ट्रिय अभ्यास लगायतका कुराहरु राखेर उहाँले विघटन गरे भन्नुहुन्छ । त्यसैले लोकतन्त्र र स्थायित्वमाथि प्रहार गर्ने काम जुन भएको छ यो असंवैधानिक कदम हो । यसका विरुद्ध डटेर सामना गर्नुपर्ने बेला आएको छ । कम्युनिस्ट आन्दोलनलाई तहसनहस गर्ने काम गरिएको छ । आन्दोलनको ज्वारभाटा ल्याउनुपर्ने बेला अहिले आएको छ । तपाईंहरू के बुझ्नुस् भने नेकपा आधिकारिकता हाम्रै हो ।

ओली नेकपाका अध्यक्ष होइनन् उनको गुट हो । उहाँले अहिले पनि अनेकौं गलत काम गर्दै हिन्नुभएको छ । अहिलेसम्म पार्टी सदस्य त हुनुहुन्छ अब उहाँको गतिविधि हेर्दा थप कारबाही गर्नुपर्ने देखिएको छ । आज बस्ने स्थायी कमिटी बैठकले गम्भीर समीक्षा गरेर केही निर्णय गर्ने छ । अब ओलीले विश्राम लिनुपर्छ ओलीको बोझ यो देशले बोक्न सक्दैन ।

म र प्रचण्ड कमरेड भएको पार्टी नै आधिकारिक हो । हामीले अहिलेदेखि नै सहमतिअनुसार आलोपालो बैठकको अध्यक्षता गर्न थालीसकेका छौं । हाम्रो विचार, सोच र चिन्तन मिलेको छ । त्यसैले हामी अहिले पार्टी निर्माण गर्ने अभियानमा अघि बढेका छौं । जबज आफैले छोडेका ओलीले अहिले कार्यकर्तालाई दिग्भ्रमित पार्ने काम गर्दै हुनुहुन्छ । अहिले हामीले समाजवाद उन्मुख जनताको जनवादलाई अघि बढाइरहेका छौं । ओलीले बाटोमा कोही फेला पर्‍यो कि समातेर केन्द्रिय सदस्य बनाउने काम गरेका छन् । सूर्य चुनाव चिन्ह र पार्टीको नाम अन्त कतै जाँदैन ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here