Home News खुसीकाे खबर: प्रतिक्षाको घडी समाप्त: आजबाट नेपालमा को’रोना खो’प दिन थाल्यो, देशभर...

खुसीकाे खबर: प्रतिक्षाको घडी समाप्त: आजबाट नेपालमा को’रोना खो’प दिन थाल्यो, देशभर वितरण, खो’प दिने बेला यस्तो गरिन्छ (जानकारीका लागि सेयर)

365
0

खुसीकाे खबर: प्रतिक्षाको घडी समाप्त: आजबाट नेपालमा को’रोना खो’प दिन थाल्यो, देशभर वितरण, खो’प दिने बेला यस्तो गरिन्छ

याे समचार पनि पढ्नुहोस्
कोरोनाविरुद्धको खोप अभियान सुरु हुनु अघिल्लो दिन मात्रै सरकारले आवश्यक तयारी पूरा गर्न भन्दै प्रदेशमा बजेट पठाएको छ । खोप लगाउनुअघि नै गर्नुपर्ने कामको बजेट बल्ल पठाइएको हो ।
भारत सरकारले अनुदानमा उपलब्ध गराएको ‘कोभिसिल्ड’ नामक खोप पहिलो चरणमा बुधबार स्वास्थ्यकर्मी, सरसफाइकर्मी, एम्बुलेन्स चालक, शव व्यवस्थापन गर्ने व्यक्ति, खोप केन्द्रमा खटिने सुरक्षाकर्मी, वृद्धाश्रममा काम गर्ने कर्मचारीलाई दिइँदै छ ।
काठमाडौं उपत्यकामा १७ वटासहित देशभर १ सय २० केन्द्रबाट खोप दिइनेछ ।

पहिलो खोप काठमाडौंको टेकुस्थित सहिद शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका निर्देशक डा. सागर राजभण्डारीले लगाउँदै छन् । ‘कोरोनाविरुद्धको सुरक्षित खोप लगाउन डराउनु पर्दैन भन्ने सन्देश दिन सुरुमै खोप लगाउन लागेको हुँ,’ उनले भने, ‘यो सुरक्षित छ, भ्याक्सिन लगाएर आफू मात्र होइन, अरूलाई पनि बचाउन सकिन्छ । म खोप लगाउन उत्साहित छु ।’

शुक्रराज अस्पतालमा कोरोना संक्रमितको उपचार तथा व्यवस्थापनमा खटिएका चिकित्सक, नर्स, स्वास्थ्यकर्मी तथा सफाइकर्मी गरी २६४ जनाले बुधबार खोप लगाउँदै छन् ।

यही अस्पतालमा रहने खोप केन्द्रमा स्वास्थ्य सेवा विभागअन्तर्गत रहेका स्वास्थ्यकर्मी, काठमाडौं अस्पताल, ब्लुक्रस, राजधानी अस्पतालका २ हजारभन्दा बढी स्वास्थ्यकर्मीलाई पनि खोप दिइनेछ । काठमाडौंको महाराजगन्जस्थित त्रिवि शिक्षण अस्पतालमा पहिलो दिन नै ३ सय जना स्वास्थ्यकर्मीले खोप लगाउने भएका छन् । यहाँको मनमोहन कार्डियोथोरासिक भास्कुलर तथा ट्रान्सप्लान्ट सेन्टर र बीपी कोइराला नेत्र अध्ययन केन्द्रका ३ हजारभन्दा बढी चिकित्सक र स्वास्थ्यकर्मीले पनि खोप लगाउने छन् ।

कान्ति बाल अस्पताल, चिरायु अस्पताल र ईशान बाल अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मीले पनि टिचिङ अस्पतालमै खोप लगाउने गरी केन्द्र निर्धारण गरिएको छ । सशस्त्र प्रहरी अस्पताल बलम्बुमा ५ सयभन्दा बढीले खोप लगाउँदै छन् । पहिलो चरणमा कुल ४ लाख ३० हजारलाई खोप दिने तयारी छ ।

स्वास्थ्य सेवा विभागको परिवार कल्याण महाशाखा प्रमुख तारानाथ पोखरेलले खोप लगाउन सम्पूर्ण तयारी पूरा भएको बताए । खोप जिल्ला तहमा पुगिसकेकाले कुनै समस्या नभएको उनले दाबी गरे । ‘खोप लगाउन आवश्यक सामग्रीको जोहो गर्न, तालिम चलाउन र पारिश्रमिकको समेत बजेट पठाइसकेका छौं,’ उनले भने ।

सरकारले ९ शीर्षकमा खर्च गर्न सकिने गरी ३७ करोड बजेट प्रदेशमा पठाएको हो । प्रदेश १, २, वाग्मती र कर्णाली प्रदेशमा ६ करोडको दरले, गण्डकी र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ४ करोडको दरले बजेट पठाइएको छ । लुम्बिनी प्रदेशमा ५ करोड बजेट पठाइएको मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ । खोपबारे जानकारी दिन स्थानीय रेडियो/टेलिभिजनबाट सन्देशमूलक सामग्री प्रसारण गर्न, माइकिङ, र्‍याली र अन्तरक्रिया गर्नर्पुर्ने नीति मन्त्रालयले तय गरेको छ ।

७७ जिल्लाका लागि ७८ लाख ३५ हजार बजेट विनियोजन गरिएको छ । तर बजेटअनुसार न कुनै कार्यक्रम गर्न सकियो न त प्रचारप्रसार नै । प्रदेशले जिल्ला तहमा छुट्याइएको बजेट पठाउनेछ । प्रचारप्रसार गर्न भन्दै प्रदेश १ मा सबैभन्दा बढी १७ लाख ९० हजार पठाइएको छ । सबैभन्दा कम कर्णालीमा ६ लाख २५ हजार विनियोजन गरिएको छ । खोप लगाउनुअघि नै गर्नुपर्ने कामको बजेटसमेत खोप लगाउने अघिल्लो प्रदेश तहमा पुगेको हो । खोपको अनुगमन जिल्ला र स्थानीय तहले गर्नेछन् । केन्द्रमा सहजीकरण गर्न स्वयंसेवक खटाइँदै छ ।

स्वास्थ्य संस्था/वडास्तरमा छनोट भएका स्वयंसेवकलाई खोप अभियानको औचित्य, लक्षित समूह र चरणहरू, खोप केन्द्र व्यवस्थापन तथा स्वयंसेवकको भूमिका, खोपकार्ड, सहमति फाराम, ट्याली सिटबारे अभिमुखीकरण र अभ्यास अभिमुखीकरणमा गराउनुपर्ने हुन्छ । उनीहरूको तालिमका लागि ६ करोड ३१ लाख ९ हजार बजेट प्रदेशमा पठाइसकेको मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ ।

खोप दिने बेलामा के गरिन्छ ?

खोप सेवा सञ्चालन हुने ठाउँमा प्रतीक्षा कक्ष राखिएको हुन्छ । खोप लगाएपछि देखिने असरको निगरानी गर्न निगरानी कक्षको समेत व्यवस्था हुन्छ । खोपलाई घामको किरणबाट जोगाउनुपर्ने भएकाले हावा आवतजावत गर्न मिल्ने कोठामा मात्रै खोप दिने ठाउँ बनाइएको हुन्छ ।

कोरोना संक्रमणबाट बच्न सेवाग्राही र सेवा प्रदायक सबैले खोप केन्द्रमा कम्तीमा २ मिटरको दूरी कायम गर्ने व्यवस्था मिलाइएको हुन्छ । हातको सरसफाइ र मास्कको अनिवार्य प्रयोग हुनेछ । खोप लगाउने ठाउँमा आएकालाई कोरोनाको लक्षण भए/नभएको सोधपुछसमेत गरिन्छ ।

खोप लगाउने व्यक्तिको खोप कार्ड सही तरिकाले भरे/नभरेको जाँच गरिन्छ । खोप लगाउने र लिने व्यक्ति एल आकारमा बस्छन् । खोपका बारेमा र खोप लगाएपछि हुन सक्ने असरका बारेमा समेत परामर्श दिइनेछ । खोप लगाएपछि निगरानी कक्षमा ३० मिनेट बस्नुपर्ने हुन्छ । Ekantipur ााााााााा

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here