Home News हेर्नैपर्नै नहेरे हाँसो छुट्छ: प्रचण्डको नाममा ओलीको च’र्को हाँस्य-ब्यङ्ग्य, माधव नेपाललाई के...

हेर्नैपर्नै नहेरे हाँसो छुट्छ: प्रचण्डको नाममा ओलीको च’र्को हाँस्य-ब्यङ्ग्य, माधव नेपाललाई के भने…

209
0

हेर्नैपर्नै नहेरे हाँसो छुट्छ: प्रचण्डको नाममा ओलीको चर्को हाँस्य-ब्यङ्ग्य, माधव नेपाललाई के भने…
याे समचार पनि पढ्नुहोस्

मुख्य रूपमा वाग्मती र त्यसका सहायक नदी विष्णुमती, धोबीखोला, हनुमन्ते, नख्खु, बल्खु, कर्मानाशा, मनोहरा, महादेवखोला र टुकुचामा करिडोरको काम भइरहेको छ । यी नदी किनारमा कतै सडक, कतै ढल र नदी तटबन्ध निर्माणका काम जारी छन् । केहीको भने डिटेल प्रोजेक्ट रिपोर्ट (डीपीआर) बनाएर काम हुँदै छ ।‘अहिले सबैभन्दा ठूलो समस्या बजेटको भएको छ,’ अधिकारसम्पन्न वाग्मती सभ्यता एकीकृत विकास समितिका कार्यकारी समिति अध्यक्ष उद्धवप्रसाद तिमल्सेनाले भने, ‘योजना गरेर पठाएको बजेट अर्थ मन्त्रालयले घटाइदियो, अहिले भुक्तानी दिन समस्या भएको छ ।’ योजना बनाएर अर्थ मन्त्रालयमा पठाएसँगै ठेक्का गरिएको उनको भनाइ छ । ‘भने जति बजेट आउँछ भनेर धेरैतिर ठेक्का गरियो,’ उनले भने, ‘तर घटेर आउँदा काम सक्न गाह्रो भएको छ ।’

योजनाअनुसार चालु आर्थिक वर्षमा ३ अर्ब रुपैयाँभन्दा बढी चाहिने थियो । गत आर्थिक वर्षमा ४ अर्ब ७२ करोड रुपैयाँ आएकामा चालु आर्थिक वर्षमा २ अर्ब ५२ करोड मात्र विनियोजन भएको कार्यालयका सूचना अधिकारी कमल अर्यालले जानकारी दिए । करिब एक महिनादेखि कार्यालय आयोजना प्रमुखविहीन छ । जसले गर्दा कार्यालयमा कामसमेत प्रभावित बन्दै आएका छन् ।

‘कर्मचारी चलाउँदा सहरी विकास मन्त्रालयले अध्यक्षसँग समन्वय गर्दैन,’ अध्यक्ष तिमल्सेनाले भने, ‘अहिले प्रमुख नहुँदा कर्मचारीलाई तलब खुवाउन पनि सकिएको छैन ।’ चालु आर्थिक वर्षमा १ अर्ब ८९ करोड रुपैयाँ अर्थले निकासा गरिदिए अहिले ठेक्का भएका सबै काम सकिनेछन् । त्यस्तै एसियाली विकास बैंक (एडीबी) को पनि ऋण तथा अनुदान सहयोगमा वाग्मती नदी सौन्दर्यीकरणको काम दुई प्याकेजमा भइरहेको छ । २८ मठ, मन्दिर तथा देवालय पुनर्निर्माणको काम पनि जारी छ ।

वाग्मतीको सिनामंगलदेखि तीनकुनेका किनारसम्म सुकुमबासी बस्ती पर्छ । करिडोरको काम काम गर्दा यहाँ अवरोध हुने गरेको छ । सुकुमबासी बस्ती रहेका अन्य ठाउँमा पनि कामले गति लिन सकेको छैन । ‘भक्तपुरको हनुमन्तेमा वर्षौंदेखि करिडोर खोल्न नदिएपछि प्रहरी प्रशासन लगाएर काम गर्नुपरेको छ,’ तिमल्सेनाले भने, ‘कतिपयको जग्गा गएको छ । तर करिडोर बनेपछि उनीहरूलाई भविष्यमा फाइदा नै हुनेछ ।’ ढल बन्छ, सडक कालोपत्र हुन्छ । ललितपुरको कर्मानाशा–गोदावरी क्षेत्रमा जबर्जस्ती करिडोर मिचेर घरटहरा बनाइएका छन् । तिनलाई भत्काएर करिडोरलाई व्यवस्थित गरिने उनको भनाइ छ ।

‘२०६६ सालदेखि वाग्मती सभ्यताका नाममा उपत्यकाका सबै मालपोतबाट मालपोत रजिस्ट्रेसन दस्तुरको शून्य दशमलव ५ प्रतिशत सरकारले उठाउँदै आएको थियो । २०७५ बाट भने वाग्मती प्रदेश सरकारले उठाउन थालेको छ,’ उनले भने, ‘सरकारले हामीलाई दिएको छैन । यो पैसा आए सबै समस्या समाधान हुने थियो ।’ २०७५ सालअघिसम्मको पैसा अर्थ मन्त्रालयमा छ । तर मन्त्रालयले अहिलेसम्म दिएको छैन ।

‘काठमाडौं उपत्यकालाई सफा, हराभरा र पर्यटकीय हिसाबले सुन्दर बनाउने करिडोरको उद्देश्य हो,’ तिमल्सेनाले भने, ‘वाग्मतीलाई नुहाउनयोग्य र किनारका दायाँबायाँ दुई लेन सडक बनाएर कालोपत्र गर्ने हो ।’ यसले उपत्यकाको बढ्दो ट्राफिक जाम केही हदसम्म व्यवस्थापन गर्ने उनको बुझाइ छ । तीन जिल्लाबाटै ओहोरदोहोर गर्न मिल्ने गरी करिडोर बनेका छन् । नदीमा ढल मिसाउने गरिएकाले भने समस्या भएको छ । ‘५ वर्षको सरसफाइ एक्सन प्लान बनाएर अघि बढ्दै छौं,’ उनले भने, ‘ढलमुक्त उपत्यका बनाएर करिडोरमा सीसी क्यामेरा राखी फोहोर गर्नेलाई दण्डित गर्ने योजना पनि छ ।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here